En Sağlıklı Tencere Hangisi? – Diyetisyen Betül Ay Yılmaz

En Sağlıklı Tencere Hangisi?

ileBetül Ay Yılmaz

En Sağlıklı Tencere Hangisi?

Hangi tencere daha sağlıklı ?. Hangi malmezeme neyden yapılıyor?. Muhtemel toksisiteler, yeni çıkan ürünler derken tencere-tava konusu zihnimizi baya bir karıştırdı. Elbette herkes sağlığı için en iyi olanı bulmanın derdinde. Sizin için araştırdım, işte sonuçlar.

ALÜMİNYUM

Alüminyum kapların iki çeşidi var. İlki anotlu alüminyum üretim, ikincisi ise alümina madeninden elde edilenler. Anotlu alüminyum üretimde anodizasyon işlemi yapılıyor kısaca asit banyosuna yatırma diyebiliriz. Bu işlemle alüminyum sabitleniyor ve yiyeceklere karışması önleniyor. Gelelim ikinciye, alümina madeninden elde edilen ürünler asit ve alkali ortamdan etkileniyor, yiyeceğe alüminyum karışıyor. Uzun dönem maruziyet yapılan çalışmalarda Alzeihmer ve ensefalopati gibi sevimsiz durumlarla ilişkilendirilmiş. Dolayısıyla sıcak ya da soğuk, asidik ya da alkali hiçbir yiyeceğe temas etmemesi gerekiyor. Zaten bizde de kullanımı yasaklandı.

BAKIR

Isıyı en iyi iletenlerden. Yine de direkt besinle teması tehlikeli olduğu için alaşımları kullanılıyor. Genelde kalayla kombine ediliyor. Kalaylı bakır kaplar şık sunumlarda en çok tercih edilen türler. Bakır üzeri kalaylama işlemi iyi yapıldı ise pişirmede de kullanılabiliyor. Yine de çok hızlı aşındığı ve yiyeceklerdeki asidite kalayın bozulmasına ve yemeğe karışmasına neden olduğu için çok tercih edilmiyor.

CAM

Cam kapların hammaddesi siliyum elementi yani topraktan elde ediliyor. Asit ve alkali ortamdan etkilenmiyor. Tek dezavantajı yüksek sıcaklıklarda pişirme işlemi için dayanıksız olması ve tabii ki kırılganlığı.

ÇELİK

Paslanmaz çelik aslında bir alaşım. Demir ile krom, nikel gibi metallerin belli oranlarda karışımı ile elde ediliyor. Krom paslanmayı önlüyor. Nikel ise parlak olmasını sağlıyor. Her tür kaşık kullanımına uygun ve yiyecekler için sağlıklı bir pişirme ortamı sağlıyor. Dezavantajı yiyeceklerin yapışması. Krom/Nikel oranının 18/8 ya da 18/10 olması öneriliyor.

SERAMİK

Seramik aslında bir kaplama tekniği, iç katmanlarında teflon ve kurşun elementi bulunuyor. Aşınma ya da çizilme ile yiyeceklere kurşun geçmesi riski olduğundan silikon ve tahta karıştırma aparatları öneriliyor. Portakal, domates, sirke gibi asidik gıdalar ve sıcak sıvılar aşınmasına ve kurşun zehirlenmesine neden olabiliyor.

TİTANYUM

Titanyum dünyanın en pahalı malzemesi titanyumdan tencere mi olur? diyenler de var. Canım niye olmasın? bal gibi olur diyenler de…Biz bunu tartışırken dünyaca ünlü bir marka titanyum serisini çıkarttı. Hiçbir şekilde yiyeceğe yapışmıyor ve yağ kullanmaya gerek kalmıyor, güvenirliliği ise hala tartışma konusu.

GRANİT

Kuvars, mika, zirkon, granat ve manyetit gibi bileşenler içeriyor. Neogranit, biogranit gibi çeşitleri var. Granitte seramik gibi aslında bir kaplama malzemesi. Yani altta teflon ve alüminyum, üstte granit var. Zehirli teflon ve alüminyum sıkıntısı burada da karşımıza çıkıyor. Ayrıca seramik gibi yüksek sıcaklıklara dayanıklı değil. Metal kaşık kullanımına uygun değil.

TOPRAK

Asit ve alkali ortamdan etkilenmez. Çatlama ve kırılma gibi durumlarda mikroorganizma üretebilir. Isıyı eşit ve çabuk iletmez. Ağır pişirmeler için uygundur. Toprak kapların yapıldığı hammaddenin temizliği önemlidir.

TEFLON (Bilinen en toksik kaplama)

PTFEden (politetrafloroetilen) elde edilir. Yanmaz, yapışmaz, kolay temizlenir fakat çok kolay çizilir. Metal kaşık kullanımına uygun değildir, çizildiği an atılmalıdır. Yüksek ısıya dayanıklı değildir. Yüksek ateşte kullanılmamalıdır. Yağ yakılmamalı ve boş ısıtılmamalıdır. Özellikle 260 derecenin üzerine ısıtılmamalıdır. Teflonun yapısı 350 derecede bozulur. Ateş üzerinde boş bırakılan bir tava bu sıcaklıklara rahatlıkla ulaşabilir. Zaten zehirli kimyasallar 200 derece ve üzerinde açığa çıkmaya başlar ve tava içindeki yağın yapısı da bozulur. Teflonun yapışmazlık özelliği kaplama malzemesi olan PFOAdan (perflorooktonikasit) gelir. Bu bileşen karaciğer ve pankreas tümörleri ile ilişkilendirilmiştir. Testis tümörü ve kısırlığa yol açtığı da bilinmektedir. Bilinen en tehlikeli yüzey kaplamasıdır. Yüksek ısılarda bu kaplamadan açığa çıkan gazın toksik olduğu ve yiyeceklere karıştığı ortaya konmuştur.

DÖKME/DEMİR

Döküm demir veya dökme demir de denmektedir. Aşınması imkansız olan ömürlük bir malzemedir. Çok yüksek ısılara dayanıklı olması iyi bir özellik gibi görünse de kullandığınız yağı yakmamaya antremanlı olmanızı gerektirir. Isıyı geç yayar fakat tüm yüzeylere eşit dağıtır. Geç ısınsa da, geç soğur. Pişirme ve saklamada en sağlıklı malzemedir. Yine de demir reaktif bir yapıda olduğu için asidik ürünleri pişirmede dikkatli olunmalıdır. Metal kaşık kullanımına uygundur. Aşınma olursa en kötü ihtimalle demirli bir öğününüz olur. Bana göre Türkiye gibi yaygın anemi hastası olan bir ülkede iyi bile olabilir. Hatta az gelişmiş ülkelerde toplumda anemi tedavisi için UNICEF böyle bir çalışma yapmıştı. Yiyeceklerin içine atılıp, yemekle birlikte pişirilen demir balık uygulaması, hatırlayanınız var mı?.

Sizin için derlediklerim şimdilik bu kadar. Umarım faydalı bulmuşsunuzdur. Sevgi, sağlıkla…

Uzm. Dyt. Betül AY YILMAZ

Yazar hakkında

Betül Ay Yılmaz administrator

Bir cevap yazın